Jest to terapia z zastosowaniem prądu impulsowego małej i średniej częstotliwości.
Przeciwbólowe działanie elektroterapii TENS (przezskórnej stymulacji nerwowej), w zależności od zastosowanych częstotliwości, opiera się na dwóch mechanizmach:

bramki kontrolnej bólu, w której bodźce czuciowe blokują przepływ informacji do mózgu o bólu lub pobudzaniu wydzielania endorfin. Zabieg może być stosowany już w stanie ostrym, pierwszych dniach po operacjach chirurgicznych czy urazach neurologicznych, w celu zniesienia bólu i zmniejszenia obrzęków, spowodowanych stanem zapalnym, ale także w stanach przewlekłych w ramach terapii bólu chronicznego. Zabieg trwa około 30 minut i powinien być wykonywany przynajmniej raz dziennie.
Elektrostymulacja mięśni EMS (elektromiostymulacja) znajduje zastosowanie w walce z atrofią mięśni, powoduje zwiększenie ukrwienia mięśni w trakcie ich nieużywania, wzrost odporności na zmęczenie, zwiększenie masy i siły mięśni, zwiększenie zakresu ruchów Powoduje kontrolowany skurcz mięśnia lub pojedynczych włókien mięśniowych. Elektrostymulacja mięśniowa sprawdza się w przywracaniu sprawności mięśniowej w zaburzeniach neurolingwistycznych, gdy dochodzi do porażenia nerwów zaopatrujących dany mięsień. Zabiegi trwają 15-20 minut.